Грамоти за отлично представяне и медали получиха Камен Канев, Стефан Тодоров от 11. клас и Мартин Христов от 12. клас в Двадесет и петата Ученическа секция (УС’25) на Пролетната конференция на СМБ в гр. Варна, провела се в периода 31.03.-03.04.2025 г. Раян Камаринчев, Ивайло Бонев и Виктор Друмев от 10. клас, Митьо Драганов от 11. клас, Антон Минчев и Ивайло Мъндев от 12. клас получиха грамоти за много добро представяне. Учениците от 12. клас получават отлични оценки при кандидатстване във всички специалности на факултета по математика и информатика на Пловдивския университет “ Паисий Хилендарски“.
Ето проектите, които възпитаниците на ППМГ Сливен защитаваха:
Камен Канев и Стефан Тодоров представиха проекта си Contestify – уеб платформа, насочена към автоматизиране и улесняване на организирането на състезания по програмиране. Разработен в областта на информационните технологии и софтуерното инженерство, той предоставя на потребителите възможност за създаване и управление на кодови състезания, автоматична оценка на решенията и интеграция с GitHub за работа върху комплексни проекти. Проектът е създаден с фокус върху интуитивен интерфейс, сигурност и мащабируемост, като има потенциал за по-нататъшно развитие и приложение в образователната сфера.
Научен ръководител: Стефка Петкова-Славова
Мартин Христов защити проекта Кодифай – разработка по информатика и ИТ. Това е .NET библиотека, представляваща съвкупност от пакети, които изграждат система за автоматизация на документация, анализ на проекти и генериране на шаблони и файлове, както и визуализация на системата. Проектът предоставя частична или цялостна функционалност на потребителите спрямо техните нужди. Вградена е опция за изкуствен интелект, който се използва за подобряване на изходната информация.
Научни ръководители: Павлина Дончева, Стефка Петкова-Славова
Проектът на Раян Камаринчев „Виталис“ представлява онлайн помощник по химия, който включва тестова система, за да могат учениците да упражнят знанията си. Програмата може да намира продуктите на органична реакция, да дава информация за различни органични съединения и да намира и визуализира изомерите на дадено химично съединение. Всеки регистрирал се потребител има достъп до тестова система, в която всеки може да създава нови тестове и да се упражнява, като прави тестовете на други потребители. Използваните технологии за бекенд логиката и алгоритъма са C#, ASP.NET Core, Entity Framework Core и PostgreSQL. За направата на интерфейса на приложението са използвани HTML, CSS, JavaScript и React.
Научен ръководител: Виолета Балтова
CatCook, проектът на Ивайло Бонев, е приложение за начинаещи готвачи, които търсят вдъхновение, лесни рецепти и практични съвети. Потребителите могат да открият разнообразни ястия с ясни инструкции и време за приготвяне. Във форума се обсъждат кулинарни теми, споделят се въпроси и опит. Секцията със съвети предлага полезна информация за по-лесно и ефективно готвене. Коментарите към форумите позволяват обратна връзка, а акаунтите дават възможност за запазване на частни рецепти и проследяване на дискусии. Сайтът позволява добавяне, редактиране и премахване на съдържание, което осигурява динамична и гъвкава среда. Целта на CatCook е да насърчи хората да готвят и да направи този процес достъпен и увлекателен.
Научен ръководител: Виолета Балтова
Виктор Друмев представи проекта си ФейдИн – модерна социална медия, създадена с фокус върху лесната и ангажираща комуникация между потребителите. Тя предлага разнообразни функционалности, които позволяват на хората да се свързват, да споделят съдържание, да се опознават и да взаимодействат по удобен и интуитивен начин. Приложението може да бъде използвано в сферата на образованието, за дискусии по различни теми и за споделяне на лично мнение. Платформата предоставя възможност за създаване на публикации, които могат да съдържат текст и изображения. ФейдИн също има чат система, която позволява на потребителите да комуникират помежду си в реално време, като обменят текстови съобщения. Благодарение на интуитивния си интерфейс и богатия набор от функционалности, ФейдИн предоставя една модерна и удобна среда за комуникация.
Научен ръководител: Виолета Балтова
Проектът на Митьо Драганов PlantsCare е разработен в областта на информационните технологии и автоматизацията, като предоставя интелигентна система за грижа за растения. Той комбинира хардуерни, софтуерни и уеб технологии, за да автоматизира мониторинга и управлението на параметри като влажност и температура на почвата. Проектът PlantsCare предлага иновативно и достъпно решение за автоматизирано отглеждане на растения, с потенциал за разширение чрез безжична комуникация и интеграция с други умни системи.
Научен ръководител: Стефка Петкова-Славова
Антон Минчев и Ивайло Мъндев се представиха проекта си „Бюджетен планер“ от областта на информационните технологии, по-конкретно разработката на разпределени уеб приложения. Той представлява софтуерно решение за управление на лични и семейни финанси, като предоставя възможност за проследяване на приходи, разходи и спестявания. Проектът е разработен с помощта на съвременни технологии и е преминал тестове за функционалност и надеждност. Предвижда се бъдещо разширяване чрез мобилно приложение и допълнителни аналитични функции.
Научни ръководители: Виолета Балтова, Стефка Петкова-Славова
Според изискванията на Ученическата секция текстът на проекта трябва да е написан на компютърен редактор (MS Word, LaTeX, OpenOffice) на български или английски език, с обем не по-малко от 10 страници и не повече от 50 страници. Регистрира се в платформата на секцията около месец преди защитата. Всички получени в срок и оформени съгласно изискванията проекти се рецензират предварително и рецензиите се изпращат на авторите. По време на конференцията журито класира представените проекти.
По време на сесията учениците от ППМГ Сливен получиха морална и материална подкрепа от Петър Стоянов, управител на „Астра пейджинг“ ЕООД, който прояви изключителна съпричастност към представянето на всеки един от проектите.

