През пролетната ваканция десет ученици от групата „Практикум по биология“ – 10. клас посетиха Бургаските езера по проект ProBleu и взеха проби за изследване на биоразнообразието чрез анализ на ДНК на околната среда. Проучването се осъществи с помощта на главен асистент д-р Стефания Каменова от Националния природонаучен музей при БАН. Освен практически умения за вземане на проби, д-р Каменова представи на младите биолози интересна лекция за методите екоакустика и ДНК баркодиране.
Екоакустиката е ценно изследователско пособие за мониторинг на подводни екосистеми. Звуците се улавят и записват с водоустойчив микрофон – хидрофон, който се пуска във водата. Когато те бъдат обработени, могат да се откроят някои особени звуци и да се установи дисбаланс във водната екосистема. Екоакустиката може да служи и за ранно откриване на инвазивни видове. ДНК баркодирането е една от съвременните молекулярни технологии, чрез която могат таксономично да се идентифицират растения, животни и микроорганизми.
Към лекцията на д-р Каменова се присъедини Радостина Ценова, която е представител на фондация „Биоразнообразие“. Тя разказа за проекта „Атанасовско езеро: лагуната на живота“, а д-р Станимира Делева говори за нейните вълнуващи срещи с прилепите и за опознаването на пещерната фауна в България и по света. Въпреки дъжда групата, под ръководството на Росица Делчева, учител по биология в гимназията, успя да наблюдава много птици, като саблеклюн, кокилобегач, ням лебед, бяла лопатарка, голям гмурец, обикновен кукунос, както и много други животни и растения. Птиците бяха идентифицирани от Стивън Мъмфорд, който е експерт по птици и пеперуди и е помощник в реализирането на проекта на ППМГ. Всички извършени наблюдения /над 200/ са качени в платформата iNaturalist и са достъпни за експерти от цял свят.
Лошото време не успя да спре ентусиазма на участниците, които очакват с нетърпение следващата сесия по проекта през месец септември.
В началото на тази календарна година ППМГ „Добри Чинтулов“ спечели проект „Мониторинг на биологичното разнообразие чрез изследване на ДНК на околната среда /еДНК/, екоакустика и гражданска наука“, който се финансира по проекта ProBleu в рамките на програма Хоризонт Европа. Проучването на младите биолози от ППМГ бе в рамките на този проект.







